POSLOVNI COACHING
Poslovni coaching je strukturiran in interaktiven proces, namenjen posameznikom, ekipam in organizacijam, ki želijo doseči boljše poslovne rezultate, razviti vodstvene sposobnosti, izboljšati učinkovitost in ustvariti trajne spremembe. Gre za transformacijski proces, ki vključuje celosten, sistemski vidik in združuje elemente leadership coachinga, performance coachinga, integralnega pristopa ter sistemskega razmišljanja.
Elementi poslovnega coachinga
1. Leadership coaching (Coaching za vodje)
Leadership coaching se osredotoča na razvoj vodstvenih kompetenc in sposobnosti, ki omogočajo vodjem učinkovito vodenje ekip ter spodbujanje organizacijske kulture uspeha.
- Razvoj avtentičnega vodje: Vodje podpiramo pri razumevanju njihovih vrednot, vizije in vpliva na tim.
- Komunikacija in vpliv: Krepitev sposobnosti jasne, ciljno usmerjene in empatične komunikacije, ki spodbuja sodelovanje in zaupanje.
- Vodenje sprememb: Vodje opremimo z orodji za uspešno navigacijo skozi kompleksne spremembe in nepredvidljive situacije.
- Krepitev emocionalne inteligence: Razvoj samozavedanja, empatije in sposobnosti učinkovitega upravljanja konfliktov ter motivacije timov.
2. Performance coaching (Coaching za doseganje rezultatov)
Performance coaching spodbuja doseganje specifičnih ciljev in večanje učinkovitosti posameznikov ali timov.
- Postavljanje jasnih ciljev: Pomoč pri definiranju ciljev, ki so specifični, merljivi, dosegljivi, pomembni in časovno opredeljeni.
- Razvoj strategij: Oblikovanje konkretnih načrtov za doseganje ciljev ter premagovanje ovir.
- Spremljanje napredka: Redno preverjanje rezultatov, prilagajanje strategij in krepitev odgovornosti.
- Spodbujanje motivacije: Gradnja notranje motivacije, ki spodbuja večjo angažiranost in samozavest pri doseganju ciljev.
3. Integralni pristop (Celostni coaching)
Integralni pristop povezuje vse vidike posameznikovega delovanja – um, telo, čustva in okolje – za dosego trajnostnih sprememb.
- Celostni razvoj: Povezovanje osebnih in profesionalnih ciljev v usklajeno celoto.
- Razumevanje vzorcev: Identifikacija omejujočih prepričanj in vedenjskih vzorcev, ki ovirajo napredek.
- Poglobljena refleksija: Spodbujanje introspekcije in ozaveščanje lastnih vrednot, misli in dejanj.
- Trajnostne spremembe: Kreiranje rešitev, ki podpirajo dolgoročni uspeh in rast.
4. Sistemskega vidik (Coaching v kontekstu širšega sistema)
Poslovni coaching se ne ukvarja zgolj s posameznikom, temveč ga umeščamo v širši kontekst njegovega okolja – tima, organizacije in družbe. Sistemskost omogoča, da coaching naslavlja kompleksne odnose, vplive in dinamike, ki oblikujejo vedenje in rezultate. Gre za razumevanje posameznika ali tima kot dela večjega sistema kar omogoča celovitejše rešitve. Sistemskost omogoča, da se coaching spopade z nelinearnimi in kompleksnimi izzivi sodobnega poslovanja.
- Razumevanje sistemskih odnosov: Identifikacija povezav in interakcij med posamezniki, timi in organizacijskimi strukturami.
- Sistemsko razmišljanje: Analiza širšega konteksta izzivov, ki vključuje organizacijsko kulturo, procese in dinamiko odnosov.
- Vpliv posameznika na sistem: Raziskovanje, kako posameznikovo delovanje vpliva na tim in organizacijo ter obratno.
- Reševanje konfliktov: Naslavljanje skritih vzorcev in dinamike, ki povzročajo težave v timih in organizacijah.
- Transformacija organizacijskih sistemov: Coaching prispeva k oblikovanju sistemov, ki podpirajo inovacije, sodelovanje in trajnostni uspeh.
Kako deluje proces
- Ugotavljanje potreb: Coach in stranka analizirata izzive in priložnosti v širšem sistemu ter določita ključne točke za izboljšave. Diagnostika glede na zaznane potrebe.
- Postavljanje ciljev: Cilji so definirani na podlagi posameznikovih ali organizacijskih potreb in so usklajeni z vrednotami ter dolgoročno vizijo.
- Raziskovanje in refleksija: S pomočjo vprašanj, aktivnega poslušanja in povratnih informacij coach spodbuja klienta k odkrivanju rešitev in ozaveščanju lastnih potencialov.
- Razvoj strategij: Oblikovanje konkretnih akcijskih načrtov, ki upoštevajo tudi sistemski vpliv sprememb.
- Podpora pri implementaciji: Coach nudi podporo pri izvajanju načrtov in premagovanju ovir.
- Evaluacija in integracija: Preverjanje doseženih rezultatov ter integracija novih spoznanj v posameznikovo in organizacijsko prakso.
Poslovni coaching s sistemskim vidikom presega tradicionalne pristope, saj omogoča globlje razumevanje in reševanje kompleksnih izzivov. Gre za proces, ki gradi mostove med posameznikom, timom in organizacijo ter prinaša trajnostno vrednost na vseh ravneh.
Ponujamo različne pakete Poslovnega coachinga.
Kontaktirajte nas za ponudbo: jasna@povejnaglas.si