Integralni pogled omogoča meta okvir, preklop iz linearnega razmišljanja in daje nove vidike in boljše pogoje za vodenje, da lahko vključi vse njegove ključne vidike - ljudi, izdelke in storitve, kulturo in skupnost, sisteme proizvodnje in upravljanja - na skladen način, ki priznava bistveni prispevek vsakega dela k večji celoti. Če želimo to storiti, je potrebno razviti sistemsko zavedanje in razmišljanje. To pomeni, da se zavedamo obstoja sistemov in njihovih elementov, sil, ki delujejo in vplivajo na nas, odnose, vedenja in izvedbo in organizacijo samo. Gre za aspekte naših izkušenj in plasti naše zavesti. Tak pogled nam omogoča, da razumemo naš prostor kot del množice povezav in odnosov. Kajti integralno pomeni, da je vse v vsem povezano.
Utemeljitelj integralne teorije, Ken Wilber pravi, da so bistvo tega pristopa štirje kvadranti, ki predstavljajo štiri nezdružljive dimenzije izkušnje realnosti - perspektive, ki jih kreirajo. Vsaka priložnost - v poslu in življenju – se pojavi v teh štirih kvadrantih hkrati. Hkrati povezuje stanja zavesti (hodimo, sanjamo, spimo), razvojne stopnje (vsaka predstavlja nivo kompleksnosti – spiralna dinamika), razvojne linije oz. številne inteligence (kognitivna, odnosna, čustvena, duhovna, moralna, telesna) in tipe, kjer se primarno osredotočamo na moški in ženski princip (moški se identificira z samoupravljanjem in odločanjem, ženski s podporo in povezovanjem).
Ta model uravnoteženo in sistematično združuje notranje, zunanje, individualne in skupne dimenzije resničnosti in nam zagotavlja izkoristek polnega obsega resursov v katerikoli situaciji. Zato je integralni coaching eden učinkovitejših pristop pri razvoju vodenja in ekip, saj vključuje vse, med seboj povezane, elemente, da se lahko učinkoviteje lotevamo kompleksnejših izzivov in jih tudi naslavljamo.
Integralno pomeni naslednje: Vse in vsi vključeni in nič in nihče ni izključen, ko analiziramo in diagnosticiramo posameznika, ekipo, organizacijo in družbo. Upoštevamo tako notranji kot zunanji svet in vidimo stvari bolj celostno. Tako se istočasno osredotočamo na vse kvadrante v matriki IOS.
Kvadranti tako vedno kažejo rast, določeno stopnjo razvoja in evolucijo. Danes, ko je potrebno, da se posamezniki in ekipe nenehno razvijajo in prilagajajo, prav tako, kot se razvija tudi svet okoli njih, je celostni pristop ključen. Namreč izziv v enem kvadrantu (recimo pomanjkanje zaupanja, manjša učinkovitost, nezadostni viri, slabi delovni procesi) ne obstaja v izolaciji, ampak je običajno simptom, kako več elementov vpliva drug na drugega. Če postanemo zavestni, katera področja uporabljamo najpogosteje in katera so podhranjena, bomo imeli priložnost, da na situacije pogledamo celostno in se tako bolj ustrezno odzovemo. Gre za prilagodljivost v kompleksnih sistemih, katerih del smo. Prav tako bo tak način odličen pri sprejemanju odločitev, ki se lahko integrira tako na ravni posameznika, ekipe ali organizacije, kot celote.
Pri coachingu vas coach z dialogom, igro vlog in različnimi kreativnimi tehnikami vodi do vam lastnih spoznanj, rešitev in strategij, s katerimi boste lažje dosegali zastavljene cilje. Individualni pristop, ki izhaja iz vaših vrednot in veščin, dokazano zagotavlja najbolj učinkovito in dolgoročno metodo spreminjanja neučinkovitih vzorcev in zakoreninjenih prepričanj ter trajne osebne rasti.
Ne glede na izziv s katerim se srečujete, je naš coaching proces usmerjen v celotno osebo zato je metoda dela sistemska in vključuje integralni pristop.
Gre za kombinacijo različnih modalitet, tehnik in metod, da izzovejo omejujoča prepričanja in potisnejo meje tistega, kar ljudje lahko resnično dosežejo in postanejo. Pretrese in strese. Transformira. Obstaja ogromno metod a za vsakega posameznika & tim izberemo tiste, ki bodo delovale glede na njihov značaj.