Po navedbah mednarodne zveze coachev (ICF), je coaching “partnerstvo s klienti v premišljenem, miselno izzivalnem in ustvarjalnem procesu, ki kliente navdihuje, da bi povečali svoj osebni in profesionalni potencial.”
Coaching pomaga razvijati potenciale, raziskovati neikoriščene možnosti in obvladati ter odpraviti ovire, ki nas ovirajo na poti do uspeha. Je interaktiven proces, ki pomaga posameznikom in skupinam s pomočjo coaching tehnik in orodij razviti nova vedenja zato prinaša močne zmožnosti upravljanja s spremembami.
Coach in klient soustvarjata proces in sta za kakovost tega partnerstva soodgovorna. Coach vas spodbuja, da svoje zmogljivosti in potenciale ozavestite in uvidite več kot samo trenutne mentalne vzorce delovanja. S tem vam pomaga pri iskanju vaših lastnih (avtentičnih) rešitev in samostojnemu razvijanju želenih načinov delovanja in vedenja.
Kvaliteta coachinga določa kvaliteto uvidov, ki odpirajo in razširjajo klientov horizont. Vsak človek ima svoje edinstveno stanje tako kot vsaka organizacija svojo strukturo. V tem kontekstu je vsaka rešitev, ki se bo pojavila med coaching izkušnjo, specifična tako za organizacijo kot osebo.
Proces je prilagojen vsakemu posamezniku ali skupini, je individualen upoštevajoč vsebino, čas, tempo, okoliščine, dinamiko, pripravljenost in sposobnost ter stopnjo zavedanja.
Investicija v coaching ne pomeni le doseganja poslovnih rezultatov, ampak razvijanje osebne rasti, strategije razmišljanja in spremembo omejujočih vedenjskih vzorcev in delovanja.
Coachi v Povej na Glas so v Sloveniji eni redkih, ki so certificirani in individualno akreditirani pri mednarodni zvezi za coaching ICF in tudi Evropskem svetu za coaching in mentorstvo EMCC in delujejo v skladu z najvišjimi standardi ter so zavezani etičnemu kodeksu obeh krovnih organizacij in tudi redno supervizirani.
Kdaj se odločiti za coaching
Coaching lahko izvajamo v različnih vlogah in oblikah. Zelo primeren je, ko se znajdemo v situacijah, ko se soočamo s spremembami in situacijami, ki imajo vpliv na nas, osebno, poslovno ali na organizacijo samo.
Pomanjkanje samozavesti ali samozaupanja;
Pomanjkanje samozavedanja o lastnih vrednotah, ciljih, željah, ambicijah;
Arhaično sporočilo „Nisem dovolj dober“ ali Nisem vreden;
Strah pred uspehom ali neuspehom;
Perfekcionizem, stremljenje k popolnosti, odličnosti;
Izguba ali padec motivacije;
Neravnovesje in upravljanje s spremembami;
Premalo razvita čustvena inteligenca;
Neodprta, nefleksibilna in neavtentična komunikacija;
Slabe vodstvene veščine;
Slabo vodenje samega sebe in neučinkovito medsebojno sodelovanje;
Stres doma ali na delovnem mestu;
Nefunkcionalni in omejujoči načini razmišljanja, delovanja, vedenja;
Ne osredotočenost in izguba fokusa, izguba motivacije in zavzetosti;
Nizka osebna energija;
Nekakovostna izvedba nalog;
Neučinkovit time management oz. pomanjkanje postavljanja prioritet;
Neučinkovito soočanje s spremembami;
Slaba timska kultura; nepovezanost tima, nesodelovanje v & med timi;
Pomanjkanje timske motivacije in zavzetosti;
Pomanjkanje psihološke varnosti;
Konflikti in nesoglasja;
drugo
Kako poteka
Coaching je strukturiran, interaktiven proces, ki poteka med coachem in stranko (posameznikom ali skupino). Njegov glavni namen je ustvariti varen in podporen prostor za raziskovanje, postavljanje ciljev in odkrivanje potencialov. Coach v tem procesu ne ponuja direktnih rešitev, temveč deluje kot spodbujevalec, ki pomaga stranki ozavestiti lastne zmogljivosti, razviti nove strategije in oblikovati avtentične rešitve za izzive, s katerimi se sooča.
Osnovni principi coachinga
Varen prostor za raziskovanje: Coach zagotovi zaupno in spodbudno okolje, kjer se stranka počuti varno in sprejeto. To omogoča odprto komunikacijo, raziskovanje globokih tem in iskanje novih perspektiv.
Usmerjenost na cilje: Coaching proces temelji na postavljanju jasnih, merljivih ciljev. Coach in stranka skupaj opredelita, kaj želi stranka doseči, ter določita konkretne korake za dosego teh ciljev.
Ozaveščanje in refleksija: Coach s pomočjo vprašanj, povratnih informacij in aktivnega poslušanja pomaga stranki ozavestiti lastne misli, občutke, vzorce vedenja in omejitve. Refleksija vodi do večje jasnosti in boljših odločitev.
Avtentične rešitve: Coaching temelji na prepričanju, da ima vsak posameznik v sebi vse vire, potrebne za uspeh. Coach spodbuja stranko, da razvije lastne rešitve, ki so skladne z njenimi vrednotami, cilji in zmožnostmi.
Usmerjenost v prihodnost: Coaching je osredotočen na prihodnost in na akcijo. Namesto analize preteklosti se osredotoča na to, kako premagati izzive in doseči trajnostne spremembe.
Proces coachinga
Vzpostavljanje zavezništva: Coaching se začne z vzpostavitvijo zaupnega odnosa in oblikovanjem zavezništva med coachem in stranko. Določijo se cilji, pričakovanja in dogovorijo pravila sodelovanja.
Raziskovanje trenutne situacije: Coach pomaga stranki razumeti trenutno situacijo – kaj se dogaja, kateri dejavniki vplivajo nanjo in kje se nahajajo priložnosti za spremembe.
Opredelitev ciljev: Stranka in coach skupaj določita, kaj želi stranka doseči, ter oblikujeta jasno vizijo prihodnosti.
Raziskovanje možnosti: S pomočjo vprašanj in kreativnih tehnik coach spodbuja stranko k raziskovanju različnih možnosti, premagovanju ovir in iskanju alternativnih rešitev.
Oblikovanje akcijskega načrta: Stranka s pomočjo coacha oblikuje konkreten akcijski načrt z jasnimi koraki, roki in odgovornostmi.
Podpora in spremljanje napredka: Coach spremlja napredek stranke, nudi podporo, spodbuja motivacijo in pomaga premagovati morebitne ovire. Postopoma se preverja, ali načrt vodi do želenih rezultatov.
Zaključek in refleksija: Coaching proces se zaključi z evalvacijo dosežkov, refleksijo naučenega in načrtovanjem naslednjih korakov. Stranka prepozna napredek, okrepi samozavest in začrta nadaljnjo pot.
Zakaj coaching deluje?
Individualiziran pristop: Coaching je prilagojen specifičnim potrebam, ciljem in vrednotam stranke.
Osredotočenost na rešitev: Namesto analize težav se osredotoča na iskanje rešitev in doseganje ciljev.
Gradnja samozavedanja: Stranka bolje razume sebe, svoje potenciale in omejitve, kar omogoča večjo samozavest in zavestno delovanje.
Akcijsko naravnanost: Coaching spodbuja k konkretnim korakom in trajnim spremembam.
Transformativna moč: Coaching odpira vrata k osebni in profesionalni rasti ter izboljšuje kakovost življenja.
Coaching je več kot le pogovor – je proces, ki odpira nove poti, razbija omejitve in spodbuja osebno in profesionalno transformacijo.
Naš pristop
Gre za skrbno izbrano kombinacijo različnih modalitet, tehnik in metod, zasnovanih za prepoznavanje in premagovanje omejujočih prepričanj ter širjenje meja tistega, kar posamezniki ali timi lahko dosežejo in postanejo. Proces ni zgolj usmerjen v spremembe – pretresa, strese in vodi do globokih transformacij. Pri vsakem posamezniku ali timu izberemo pristop, ki je najbolj prilagojen njihovemu značaju, potrebam in ciljem.
Uporabljamo širok spekter coaching metodologij in pristopov, vključno z:
Executive Coaching
Leadership Coaching
Poslovni coaching za podjetnike (Business Coaching for Entrepreneurs)
Performance Coaching
Integrativni in integralni coaching
Sistemski coaching
Team performance coaching
Team of Teams Coaching
Ontološki coaching
Mindset coaching
Jungovski coaching
Gestalt coaching
Ubuntu coaching
Somatski coaching
Systemic Constellations Coaching
NLP coaching
Transformacijski coaching
EAT coaching - Uporaba ekspresivnih in kreativnih metod v coachingu
Trauma – Informed Coaching
Embodiment coaching
Kognitivni vedenjski coaching
Narrative Coaching
Naš bogat nabor orodij in dolgoletnih izkušenj nam omogoča, da naslavljamo kompleksne izzive in prilagajamo metode dela vsaki stranki na način, ki ji omogoča najboljše rezultate. Pristop je prilagodljiv, individualiziran in zasnovan za konkretne preboje ter trajnostno rast.
Več o coaching profesiji
Zlati standard coachinga - več najdete na mednarodni zvezi coachev - TUKAJ - VEČ
Evropski svet za coachng in mentorstvo - TUKAJ - VEČ
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.